رحیل

از هر کران بانگ رحیل آید به گوشم

بانگ از جرس برخاست وای ِ من خموشم

گاهی برخی از مطالبم را برای دل خودم این جا منتشر می کنم. علت‌ش را نمی دانم. شاید ریشه‌ی این کار در همان خاطرات نوستالژیکی است که وبلاگ در حافظه همه ما از خود به جای گذاشته است...

  • ۰
  • ۰

در حالی که یکی از کلیدی ترین سوالاتی که پیش از توافق وین مورد توجه مردم و کارشناسان قرار داشت این  بود که در مقابل تعهدات ایران چه ساز و کاری وجود خواهد داشت تا طرف های غربی به تعهدات خود عمل کرده و از انجام توافق اطمینان حاصل شود. اما در مقابل دولت یازدهم تصویب قطعنامه شورای امنیت را به عنوان ضمانت اجرا و نتیجه نهایی توافق وین معرفی می کرد.

 

به گزارش رجانیوز در این باره میتوان به اظهار نظر محمد جواد ظریف در اسفند ۹۳ اشاره نمود. ظریف در مقام پاسخ گویی به این انتقاد با پرده برداری از تصویب یک قطعنامه ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل تلاش نمود تا به نگرانی ها پاسخ دهد. وی با اشاره به اینکه تصویب این قطعنامه به تعهدات کشور های غربی جنبه بین المللی می بخشد عنوان کرد که به این طریق یک امتیاز برای ایران به وجود می آید که با استفاده از آن می توان امیدوار بود که دیگر شاهد عدول از تعهدات نباشیم:

 

«بالاخره این توافقی است که در یک قطعنامه فصل هفتمی منشور ملل متحد مورد تایید قرار می گیرد و در نتیجه به یک توافق بین المللی و الزام آور برای همه دولت ها تبدیل می شود. اینکه دولت ها به چه میزان به تعهدات بین المللی شان عملی می کنند بحثی جداگانه است اما ما در حقوق بین الملل مبانی داریم که برای دولت ها تعهدآور است و از آن مبانی استفاده می کنیم.»

 

از سوی دیگر عباس عراقچی نیز در برنامه نگاه یک با تکرار سخنان ظریف بار دیگر این قطعنامه را به عنوان ضمانت اجرایی برای ایران معرفی کرد. وی در این باره گفت:

 

« قطعنامه شورای امنیت به عنوان ضامن اجرای توافق نهایی برطبق الزامات حقوق بین‌الملل صادر خواهد شد و ضمانتی برای اجرایی شدن توافق نهایی خواهد بود و اگر کنگره آمریکا بخواهد رد کند، دولت آمریکا موظف است وتو کند. اگر توافق اجرایی نشود ایران حق خود را محفوظ خواهد داشت که به برنامه قبلی بازگردد»

 

در حالی که به گفته تیم هسته ای ایران بنا بود این قطعنامه ضمانت اجرایی باشد برای آسوده نگه داشتن خیال ایران اما با این حال اضافه شدن محدودیت های ویژه و جدیدی در مسیر فعالیت های تسلیحاتی و موشکی ایران در قطعنامه ۲۲۳۱ باعث تشدید نگرانی ها در کنار احتمال سر باز زدن کشور های غربی از تعهدات خود شد. بر اساس این قطعنامه برای برنامه دفاعی ایران در ۲ بخش تسلیحاتی با محدودیت ۵ سال و بخش موشکی با محدودیت ۸ سال در نظر گرفته شده است.

 

در همین خصوص در بند ۳ ضمیمهB  قطعنامه آمده است:

«از ایران خواسته می‌شود تا هیچ فعالیتی مرتبط با موشک‌های بالستیک طراحی شده با قابلیت حمل تسلیحات هسته‌ای صورت ندهد، از جمله شلیک هرگونه موشک با استفاده از چنین فناوری‌های مربوط به موشک‌های بالستیک، تا زمان ۸ سال پس از روز پذیرش برجام و یا تا زمانی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارشی ارائه دهد که جمع‌بندی مبسوط را تأیید کند، بسته به اینکه کدام زودتر اتفاق افتد».

 

اما در حالی که بنا بود قاطعیت این قطعنامه موجب حصول اطمینان ایران و مانعی در برابر بد عهدی های طرف های مقابل باشد عباس عراقچی مدعی است که ایران می تواند این قطعنامه را نقض نماید. وی در این باره با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری گفت:

 

«در قطعنامه جدید از ایران خواسته شده یعنی الزام آور نیست و درخواست شده که از فعالیت روی موشک های بالستیک که طراحی شده برای کلاهک هسته ای جلوگیری کند».

عراقچی استدلال خود را -مبنی بر مخیر بودن ایران در اجرای بند سوم ضمیمه b قطعنامه- بر دو پایه بنا نهاده است. اولا با توجه به اینکه محدودیت های تسلیحاتی در متن برجام نیامده است نتیجتا ایران مخیر است تا از این بند عدول نماید. از سوی دیگر ادبیات در خواستی این بند از قطعنامه این اجازه را به ایران می دهد تا این بند از قطعنامه را نپذیرد و از آن عدول نماید ولی در عین حال توافق وین همچنان باقی بماند. این در حالی است که در نقاط دیگری از قطعنامه ادبیات مشابه ای به چشم می خورد و بر این اساس ارزش قطعنامه اخیر با چالش جدی مواجه خواهد شد.

 

اما نکته ی دیگری که در سخنان عراقچی حائز اهمیت می باشد این است که عراقچی مدعی است نقض قطعنامه باعث نقض توافق نخواهد شد. این در حالی است که بنا بود با تصویب قطعنامه ابزاری در اختیار ایران قرار گیرد تا در مقابل طرف های مذاکرات بتواند از آن استفاده نماید و آن هم هزینه زا بودن نقض قطعنامه برای طرفین توافق بود. اما این اظهارات مشخص میکند که ایران در برابر امتیازات کثیری که داده است هیچ تضمینی برای دریافت خواسته خود در دست ندارد. چرا که با همین استدلال این امکان برای غرب نیز وجود خواهد داشت که به تعهدات بین المللی خود که در قطعنامه آورده شده است عمل نکرده و به عبارتی نقض توافق بکنند، اما با این حال این نقض قطعنامه به اجرای تعهدات ایران در برجام خدشه ای وارد نسازد. عراقچی گفت:

 

«بین قطعنامه و توافق اختلاف وجود دارد. اگر توافق نقض شود قطعنامه هم نقض می شود اما عکس آن صحت ندارد...اگر نقضی صورت بگیرد مانند سالهای گذشته نقض صورت گرفته و اتفاقی هم نیفتاده است. مفاد قطعنامه با مفاد توافق متفاوت است».

 

از سوی دیگر در بند ۱۱ بیانیه ای که وزارت امور خارجه کشورمان بعد از تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت منتشر شد تلویحا اعلام شده است که به بند سوم ضمیمهb  قطعنامه پایبند نخواهد بود و آن را به رسمیت نمی شمارد:

 

«... علاوه بر این، جمهوری اسلامی ایران تدابیر لازم برای تقویت توانمندی های دفاعی خود به منظور حراست از حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی خود در مقابل هر گونه تجاوز و همچنین مقابله با تهدید تروریسم در منطقه را ادامه خواهد داد. در این چارچوب، توانمندی های نظامی ایران از جمله موشک های بالستیک، منحصرا برای دفاع مشروع هستند. این تجهیزات برای قابلیت حمل سلاح های هسته ای طراحی نشده اند و بنابراین، خارج از حیطه یا صلاحیت قطعنامه شورای امنیت و پیوست های آن می باشند»

 

این در حالی است که پیش از قطعنامه ۲۲۳۱ تیم هسته ای بر تصویب و قرار گیری پرونده هسته ای ایران ذیل آن پافشاری می نمود و اینگونه وانمود می شد که تصویب این قطعنامه امتیازی برای تیم ایرانی است که توانسته است راه فرار غربی ها را بسته نگه دارد.

 

 اما با توجه به بررسی هایی که در بالا آمد مشخص می شود که حقیقت برخلاف آن چیزی است که نمایش داده شده است. چرا که در واقع این قطعنامه ضمانت اجرایی است برای طرف های غربی تا اطمینان پیدا نمایند ایران تعهدات خود را به درستی انجام می دهد. از سوی دیگر این طرف های غربی بودند که توانسته اند با تصویب این قطعنامه یک امتیاز از تیم ایرانی بگیرند و به این طریق تضمینی در اختیار داشته باشند. از سوی دیگر راه نقض قطعنامه برای طرف های مذاکره بسته نشده است این در حالی است که نتیجه اصرار تیم هسته ای ایران برای تصویب قطعنامه چیزیی جز افزایش محدودیت ها به دنبال خود نداشته است.

 

در هر صورت آنچه که این نگرانی را بیشتر می سازد محدود به فقدان ضمانت اجرا در این توافق نیست، بلکه موارد متعددی دیگری نیز در خصوص این قطعنامه وجود دارد که انشالله در آینده نکات بیشتری از این دست بیان خواهد شد

این مطلب در رجانیوز

  • ۹۴/۰۵/۰۵
  • عبدالجواد کنعانی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی